Servicii de mentenanță curentă (preventivă și corectivă) a rezervoarelor, instalațiilor aferente, sistemelor, echipamentelor și aparatelor aflate în dotarea depozitului de combustibil al U.M. 01961 Otopeni
Autoritate contractantă: UNITATEA MILITARA 01961
„Servicii de mentenanță curentă (preventivă și corectivă) a rezervoarelor, instalațiilor aferente, sistemelor, echipamentelor și aparatelor aflate în dotarea depozitului de combustibil al U.M. 01961 Otopeni” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Instalații & Reparații, pentru Orș. Otopeni, județul Ilfov, de către UNITATEA MILITARA 01961. Bugetul estimat este Max: RON 520,000.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 21 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Servicii de mentenanță curentă a rezervoarelor, instalațiilor aferente, sistemelor, echipamentelor și aparatelor aflate în dotarea depozitului de combustibil al U.M. 01961 Otopeni, str. Zborului, nr. 1, jud. ILFOV.
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Neîncadrarea în prevederile art. 164, art. 165 si art. 167 din Legea nr.98/2016, privind achizitiile publice.
Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE până la termenul limită stabilit pentru primirea ofertelor, urmând ca documentele justificative (care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE) să se prezinte, la solicitarea autorității contractante, de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit după evaluarea ofertelor și aplicarea criteriului de atribuire.
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate: certificate fiscale, caziere judiciare si alte documente etc.
Situațiile de excludere prevăzute la art. 164, 165, 167 din Legea 98 din 2016 se aplică tuturor operatorilor economici – ofertanți/ terți susținători/ subcontractori.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Neîncadrarea în prevederile art. 164, art. 165 si art. 167 din Legea nr.98/2016, privind achizitiile publice.
Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE până la termenul limită stabilit pentru primirea ofertelor, urmând ca documentele justificative (care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE) să se prezinte, la solicitarea autorității contractante, de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit după evaluarea ofertelor și aplicarea criteriului de atribuire.
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate: certificate fiscale, caziere judiciare si alte documente etc.
Situațiile de excludere prevăzute la art. 164, 165, 167 din Legea 98 din 2016 se aplică tuturor operatorilor economici – ofertanți/ terți susținători/ subcontractori.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Neîncadrarea în prevederile art. 164, art. 165 si art. 167 din Legea nr.98/2016, privind achizitiile publice.
Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE până la termenul limită stabilit pentru primirea ofertelor, urmând ca documentele justificative (care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE) să se prezinte, la solicitarea autorității contractante, de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit după evaluarea ofertelor și aplicarea criteriului de atribuire.
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate: certificate fiscale, caziere judiciare si alte documente etc.
Situațiile de excludere prevăzute la art. 164, 165, 167 din Legea 98 din 2016 se aplică tuturor operatorilor economici – ofertanți/ terți susținători/ subcontractori.
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Neîncadrarea în prevederile art. 164, art. 165 si art. 167 din Legea nr.98/2016, privind achizitiile publice.
Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE până la termenul limită stabilit pentru primirea ofertelor, urmând ca documentele justificative (care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE) să se prezinte, la solicitarea autorității contractante, de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit după evaluarea ofertelor și aplicarea criteriului de atribuire.
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate: certificate fiscale, caziere judiciare si alte documente etc.
Situațiile de excludere prevăzute la art. 164, 165, 167 din Legea 98 din 2016 se aplică tuturor operatorilor economici – ofertanți/ terți susținători/ subcontractori.
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Prezentarea "Declaratie privind evitarea conflictului de interese pentru ofertant/ candidat/ofertantul asociat/subcontractantul/ tertul sustinator" (Declaratie privind neincadrarea in prev.art.60 din Legea nr.98/2016) se va completa conform modelului - Formular nr. 1.
Persoane ce deţin funcţii de decizie în cadrul autorităţilor contractante - U.M. 01961 Otopeni sunt: Emil TECUCEANU (Comandantul U.M. 01961), Florin IANCULESCU (Locțiitorul Comandantului U.M. 01961), Bogdan CAȘOTĂ (p.Șef A4 Logistică U.M. 01961), Marian BĂLAN (p.Şef Birou Achiziţii U.M. 01961), Geanina Viorica RACOVANU (p/Contabil sef si sef birou financiar U.M. 01961).
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Neîncadrarea în prevederile art. 164, art. 165 si art. 167 din Legea nr.98/2016, privind achizitiile publice.
Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE până la termenul limită stabilit pentru primirea ofertelor, urmând ca documentele justificative (care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE) să se prezinte, la solicitarea autorității contractante, de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit după evaluarea ofertelor și aplicarea criteriului de atribuire.
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate: certificate fiscale, caziere judiciare si alte documente etc.
Situațiile de excludere prevăzute la art. 164, 165, 167 din Legea 98 din 2016 se aplică tuturor operatorilor economici – ofertanți/ terți susținători/ subcontractori.
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Neîncadrarea în prevederile art. 164, art. 165 si art. 167 din Legea nr.98/2016, privind achizitiile publice.
Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE până la termenul limită stabilit pentru primirea ofertelor, urmând ca documentele justificative (care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE) să se prezinte, la solicitarea autorității contractante, de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit după evaluarea ofertelor și aplicarea criteriului de atribuire.
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate: certificate fiscale, caziere judiciare si alte documente etc.
Situațiile de excludere prevăzute la art. 164, 165, 167 din Legea 98 din 2016 se aplică tuturor operatorilor economici – ofertanți/ terți susținători/ subcontractori.
Activitățile economice sunt suspendate
Neîncadrarea în prevederile art. 164, art. 165 si art. 167 din Legea nr.98/2016, privind achizitiile publice.
Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE până la termenul limită stabilit pentru primirea ofertelor, urmând ca documentele justificative (care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE) să se prezinte, la solicitarea autorității contractante, de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit după evaluarea ofertelor și aplicarea criteriului de atribuire.
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate: certificate fiscale, caziere judiciare si alte documente etc.
Situațiile de excludere prevăzute la art. 164, 165, 167 din Legea 98 din 2016 se aplică tuturor operatorilor economici – ofertanți/ terți susținători/ subcontractori.
Faliment
Neîncadrarea în prevederile art. 164, art. 165 si art. 167 din Legea nr.98/2016, privind achizitiile publice.
Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE până la termenul limită stabilit pentru primirea ofertelor, urmând ca documentele justificative (care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE) să se prezinte, la solicitarea autorității contractante, de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit după evaluarea ofertelor și aplicarea criteriului de atribuire.
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate: certificate fiscale, caziere judiciare si alte documente etc.
Situațiile de excludere prevăzute la art. 164, 165, 167 din Legea 98 din 2016 se aplică tuturor operatorilor economici – ofertanți/ terți susținători/ subcontractori.
Insolvență
Neîncadrarea în prevederile art. 164, art. 165 si art. 167 din Legea nr.98/2016, privind achizitiile publice.
Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE până la termenul limită stabilit pentru primirea ofertelor, urmând ca documentele justificative (care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE) să se prezinte, la solicitarea autorității contractante, de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit după evaluarea ofertelor și aplicarea criteriului de atribuire.
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate: certificate fiscale, caziere judiciare si alte documente etc.
Situațiile de excludere prevăzute la art. 164, 165, 167 din Legea 98 din 2016 se aplică tuturor operatorilor economici – ofertanți/ terți susținători/ subcontractori.
Active administrate de lichidator
Neîncadrarea în prevederile art. 164, art. 165 si art. 167 din Legea nr.98/2016, privind achizitiile publice.
Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE până la termenul limită stabilit pentru primirea ofertelor, urmând ca documentele justificative (care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE) să se prezinte, la solicitarea autorității contractante, de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit după evaluarea ofertelor și aplicarea criteriului de atribuire.
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate: certificate fiscale, caziere judiciare si alte documente etc.
Situațiile de excludere prevăzute la art. 164, 165, 167 din Legea 98 din 2016 se aplică tuturor operatorilor economici – ofertanți/ terți susținători/ subcontractori.
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Neîncadrarea în prevederile art. 164, art. 165 si art. 167 din Legea nr.98/2016, privind achizitiile publice.
Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE până la termenul limită stabilit pentru primirea ofertelor, urmând ca documentele justificative (care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE) să se prezinte, la solicitarea autorității contractante, de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit după evaluarea ofertelor și aplicarea criteriului de atribuire.
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate: certificate fiscale, caziere judiciare si alte documente etc.
Situațiile de excludere prevăzute la art. 164, 165, 167 din Legea 98 din 2016 se aplică tuturor operatorilor economici – ofertanți/ terți susținători/ subcontractori.
Concordat
Neîncadrarea în prevederile art. 164, art. 165 si art. 167 din Legea nr.98/2016, privind achizitiile publice.
Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE până la termenul limită stabilit pentru primirea ofertelor, urmând ca documentele justificative (care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE) să se prezinte, la solicitarea autorității contractante, de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit după evaluarea ofertelor și aplicarea criteriului de atribuire.
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate: certificate fiscale, caziere judiciare si alte documente etc.
Situațiile de excludere prevăzute la art. 164, 165, 167 din Legea 98 din 2016 se aplică tuturor operatorilor economici – ofertanți/ terți susținători/ subcontractori.
Abaterea profesională gravă
Neîncadrarea în prevederile art. 164, art. 165 si art. 167 din Legea nr.98/2016, privind achizitiile publice.
Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE până la termenul limită stabilit pentru primirea ofertelor, urmând ca documentele justificative (care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE) să se prezinte, la solicitarea autorității contractante, de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit după evaluarea ofertelor și aplicarea criteriului de atribuire.
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate: certificate fiscale, caziere judiciare si alte documente etc.
Situațiile de excludere prevăzute la art. 164, 165, 167 din Legea 98 din 2016 se aplică tuturor operatorilor economici – ofertanți/ terți susținători/ subcontractori.
Au fost găsiț...
Informații suplimentare
Documentul Unic de Achizitii European se va putea accesa in vederea completarii de catre operatorii economici interesati la adresa : https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/espd/filter. Operatorul economic are obligaţia de a transmite oferta şi DUAE în format electronic şi numai până la data şi ora-limită de depunere a ofertelor prevăzute în anunţul de participare.
a)Posibilitatea retragerii sau modificării ofertei:
Nici o ofertă nu poate fi retrasă/modificată după data limită de depunere precizată în fişa de date şi invitatia de participare, sub sancţiunea excluderii acestuia de la procedura pentru atribuirea contractului de achiziţie publică şi a pierderii garanţiei de participare. Comisia de evaluare, cu acceptul operatorului economic, corectează erorile aritmetice şi remediază viciile de formă ale documentelor şi ofertelor prezentate de către acesta. Dacă operatorul economic modifică oferta după deschidere, sau nu acceptă remedierea viciilor sau corecţia erorilor, aceasta va fi considerată NECONFORMĂ.
Vor fi declarate întârziate ofertele depuse după data/ora limita pentru depunere specificată in invitaţia de participare.
b) Asociere
În cazul asocierii mai multor operatori economici cu scopul de a depune ofertă comună, îndeplinirea cerinţelor privind situaţia personală a ofertantului, capacitatea de exercitare a activităţii profesionale şi standardele de asigurare a calităţii trebuie să fie îndeplinite de fiecare asociat în parte, iar celelalte cerinţe privind capacitatea tehnică şi/sau profesională, situaţia economică şi financiară trebuie să fie îndeplinite prin cumul de grupul de asociaţi.Într-o astfel de situaţie, se va prezenta acordul de asociere din care vor rezulta cel puţin următoarele:
-faptul că asociaţii sunt responsabili solidar şi nelimitat de executarea contractului;
-nominalizarea liderului asociaţiei;
-comunicările se vor face cu liderul asociaţiei;
-plăţile se vor face către liderul asociaţiei;
-partea/părţile din contract urmează să fie îndeplinită/îndeplinite de fiecare asociat în parte;
Forma juridică pe care trebuie să o ia asocierea grupului de operatori economici cărora li s-a atribuit contractul: autoritatea contractantă işi rezervă dreptul de a solicita legalizarea asocierii în cazul în care oferta comună va fi declarată câştigătoare.
Documentele încărcate în SEAP vor fi semnate cu semnătură electronică extinsă, eliberată de un furnizor de servicii de certificare acreditat în condițiile legii.
Documentele emise într-o limbă străină vor fi însoţite de traduceri în limba română efectuate de un traducător autorizat.
Fiecare document va fi semnat de reprezentantul legal al ofertantului. În cazul în care acestea sunt semnate de o altă persoană, aceasta va prezenta o împuternicire.
Toate documentele vor avea, pe lângă semnătură, menţionat în clar numele, prenumele şi funcţia semnatarului.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 520,000.00
- Termen limită
- 21 septembrie 2026 (18 zile rămase)
- Locație
- Orș. Otopeni, Ilfov
- CPV
- 50500000-0 - Servicii de reparare și de întreținere a pompelor, a vanelor, a robinetelor, a containerelor de metal și a mașinilor
- Categorie
- Instalații & Reparații
- Publicată pe
- 04 septembrie 2026
- Număr anunț
- SCN1179486
- Tip procedură
- Procedura simplificata
- Tip contract
- Servicii
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 04 septembrie 2026
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.