Servicii de mentenanță preventiva si corectiva la echipamentele de securitate
Autoritate contractantă: R.A. AEROPORTUL ORADEA
„Servicii de mentenanță preventiva si corectiva la echipamentele de securitate” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Instalații & Reparații, pentru Oradea, județul Bihor, de către R.A. AEROPORTUL ORADEA. Bugetul estimat este Max: RON 628,500.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 14 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Servicii de mentenanta preventiva si corectiva la echipamentele de securitate din dotarea R.A. Aeroportul Oradea pentru asigurarea functionarii normale a acestora in conformitate cu prevederile Anexei nr. 9 la Programul National de Securitate Aeronautica, respectiv servicii de mentenanta preventiva si corectiva la echipamentele de securitate ETD model QS B220, conform caietului de sarcini nr. 28768/21.04.2026 si servicii de mentenanta preventiva si corectiva pentru echipamentele de control de securitate RX, ETD, WTMD, LEDS si HHMD, conform cerintelor caietului de sarcini nr. 30975/23.07.2026
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Motive referitoare la situația operatorului economic
Cerinţa nr. 1: Ofertanţii/terţii susţinatori/subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca insituatiile prevazute la art. 177, art. 178 si art. 180 din Legea nr. 99/2016.
Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Aceste documente pot fi:
a. certificate constatatoare privind lipsa datoriilor restante cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) la momentul prezentarii;
b. cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutiv;
c. dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 179 alin. (2), art. 180 alin. (2), art. 184 din Legea 99/2016 privind achizitiile publice;
d. alte documente edificatoare, dupa caz.
In cazul unei asocieri, documentele solicitate, vor fi prezentate de fiecare membru al asocierii.
Pentru persoane juridice/fizice străine:
Cerintele vor putea fi dovedite prin prezentarea de documente justificative eliberate de autoritatile competente din tara unde ofertantul este rezident si care dovedesc faptul si-au indeplinit obligatiile de plata a impozitelor, taxelor si contributiilor catre bugetul de stat si bugetul local, in conformitate cu cerinţele autorităţii contractante. In măsura in care procedura de emitere a acestor certificate nu permite confirmarea situaţiei datoriilor la data solicitata, operatorii economici pot depune o declaraţie pe proprie răspundere potrivit art. 181 alin.(3) din Legea 99/2016.
Cerinţa nr. 2: Declaraţie pe proprie răspundere privind evitarea conflictului de interese conform prevederilor art. 72 şi art. 73 (evitarea conflictului de interese) din Legea nr. 99/2016.
Se solicită pentru verificarea potenţialelor situaţii generatoare de conflict de interese, conform regulilor de evitare a conflictului de interese stipulate la Secţiunea 4, art. 72 şi art. 73 din Legea nr. 99/2016.
Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE de catre fiecare ofertant/ofertant asociat/tert sustinator/subcontractant participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. De asemenea, odată cu DUAE, se va prezenta o declaraţie de neîncadrare în situaţiile prevăzute la art. 73 din Legea nr. 99/2016 privind achiziţiile sectoriale (model Formularul 2).
Încadrarea în situaţia prevăzuta la art. 73 din Legea nr. 99/2016 atrage excluderea din procedura aplicata pentru atribuirea contractului de achiziţie publică.
*Persoane cu funcţie de decizie în cadrul autorităţii contractante:
Răzvan Ioan HORGA- Director General, R.A. Aeroportul Oradea
Tudor JIDAV - Președinte al Consiliului de Administraţie.
Dan - Adrian POPUȘ - Membru în Consiliul de Administraţie.
Alexandra Cristina DRĂGHICIU - Membru în Consiliul de Administraţie.
Iulia Teodora OLARI - Membru în Consiliul de Administraţie, reprezentant Ministerul Finanţelor
Vasile - Radu PANTEA - Şef Formație – Formația Salvare și Stingerea Incendiilor, R.A. Aeroportul Oradea
Liviu Gabriel CRISTEA - Șef Birou Operațiuni Sol și Managementul Platformei, R.A. Aeroportul Oradea
Anamaria OROS - Contabil Șef, R.A. Aeroportul Oradea
Mirela POINAR - Inspector de specialitate Compartiment Achiziții Publice, R.A. Aeroportul Oradea
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
In masura cunostintelor sale, operatorul economic si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei mediului? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
In masura cunostintelor sale, operatorul economic si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei mediului? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
In masura cunostintelor sale, operatorul economic si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei mediului? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Opertorul economic are incheiate acorduri cu alti operatori economici care vizeaza denaturarea concurentei?
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Operatorul economic are cunostinta de vreun conflict de interese, astfel cum se precizeaza In legislatia nationala, anuntul relevant sau documentele achizitiei, care decurge din participarea sa la procedura de achizitii publice?
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Operatorul economic sau o Intreprindere care are legaturi cu acesta a oferit consultanta autoritatii contractante sau entitatii contractante sau a participat In orice alt mod la pregatirea procedurii de achizitii publice?
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Operatorul economic s-a aflat Intr-o situatie In care un contract de achizitii publice anterior, un contract anterior Incheiat cu o entitate contractanta sau un contract de concesiune anterior a fost reziliat anticipat sau au fost impuse daune-interese sau alte sanctiuni comparabile In legatura cu respectivul contract anterior?
Activitățile economice sunt suspendate
Activitatile economice ale operatorului economic sunt suspendate?
Faliment
Operatorul economic este In stare de faliment?
Insolvență
Operatorul economic este In situatie de insolventa sau de lichidare?
Active administrate de lichidator
Activele operatorului economic sunt administrate de un lichidator sau de o instanta?
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Operatorul economic se afla Intr-o situatie similara, cum ar fi falimentul, care rezulta dintr-o procedura similara din legislatiile sau reglementarile nationale?
Concordat
Operatorul economic este In concordat preventiv?
Abaterea profesională gravă
Operatorul economic se face vinovat de o abatere profesionala grava? Daca este cazul, a se vedea definitiile din legislatia nationala, din anuntul relevant sau din documentele achizitiei
Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri
Operatorul economic s-a aflat într-una dintre situațiile următoare: a) Nu s-a făcut grav vinovat de declarații false la furnizarea informațiilor necesare pentru verificarea absenței motivelor de excludere sau a îndeplinirii criteriilor de selecție, b) a ascuns astfel de informații, c) nu a fost în măsură să furnizeze, fără întârziere, documentele justificative solicitate de autoritatea contractantă sau de entitatea contractantă, și d) a încercat să influențeze în mod nepermis procesul decizional al autorității contractante sau entității contractante, să obțină informații confidențiale care i-ar putea conferi avantaje necuvenite în cadrul procedurii de achiziții publice sau că a furnizat din neglijență informații false care pot avea o influență semnificativă asupra deciziilor privind excluderea, selecția și atribuirea?
Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor:
Înregistrare într-un registru comercial
Cerinţa nr. 1: Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de inregistrare in conditiile legii din tara de rezidenta din care sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla in niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului.
Modalitate de îndeplinire: Ofertantii vor completa DUAE, urmand ca documentul justificativ, respectiv certificatul O.N.R.C. sau pentru ofertantii straini, documente echivalente emise in tara de rezidenta, sa fie prezentat/te doar la solicitarea entitatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Informatiile cuprinse in certificatul constatator/documentul echivalent emise in tara de rezidenta, trebuie sa fie reale/actuale la data prezentarii acestuia. Documentele ofertantilor straini vor fi prezentate în traducere autorizată în limba româna certificată de o persoană atestată.
Înregistrare într-un registru comercial
Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de inregistrare in conditiile legii din tara de rezidenta din care sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla in niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului.
Se solicită în conformitate cu art. 186, din legea nr. 99/2016.
Autorizație sau apartenență la o organizație particulară necesară pentru contracte de servicii
Agentul de Muncă Temporară trebuie să dețină autorizație valabilă conform reglementărilor legale în vigoare (Legea nr.53/20023 privind Codul Muncii -republicată și actualizată, H.G. 1256/2011 – privind condiţiile de funcţionare, precum şi procedura de autorizare a agentului de muncă temporară, actualizată și alte norme, după caz.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va prezenta pana la data limita de depunere a ofertelor.
Informații suplimentare
Termenul pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 6 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă va răspunde solicitărilor de clarificări in a 4-a zi inainte de data limită de depunere a ofertelor. Pentru vizualizarea documentatiei de atribuire incarcate in SEAP operatorii economici trebuie sa aiba sau sa detina un program necesar verificarii semnaturii si vizualizarii fisierelor semnate electronic. Acest program este disponibil gratuit pe site-urile furnizorilor de semnaturi electronice. Pentru transmiterea solicitarilor de clarificari privind documentatia de atribuire, operatorii economici se vor inregistra in SEAP (www.e-licitatie.ro) ca operator economic conform prevederilor art. 5 alin. 1 din H.G. nr. 394/2016 si vor transmite solicitarile avand in vedere termenele de raspuns ale autoritatii contractante prevazute in lege. Ca dovada preliminara, initial, operatorii economici participanti la procedura de atribuire prezinta obligatoriu DUAE. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate in DUAE urmeaza a fi prezentate la solicitarea entitatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, cu exceptiile prevazute la art. 206 din Legea nr. 99/2016. Pentru completarea formularului electronic DUAE, operatorii economici vor utiliza facilitatile din SEAP. Fisa de date a achizitiei, Caietele de sarcini, Formularele si conditiile contractuale, pot fi descarcate gratuit de pe SEAP, www.e-licitatie.ro, atasat anuntului de participare simplificat. *Nota: Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 628,500.00
- Termen limită
- 14 septembrie 2026 (11 zile rămase)
- Locație
- Oradea, Bihor
- CPV
- 50610000-4 - Servicii de reparare și de întreținere a echipamentului de securitate
- Categorie
- Instalații & Reparații
- Publicată pe
- 03 septembrie 2026
- Număr anunț
- SCN1179464
- Tip procedură
- Procedura simplificata
- Tip contract
- Servicii
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 03 septembrie 2026
Instalații & Reparații în Oradea
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.