Servicii de reconditionare a obiectelor de mobilier
Autoritate contractantă: ADMINISTRATIA PREZIDENTIALA
„Servicii de reconditionare a obiectelor de mobilier” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Instalații & Reparații, pentru Sector 6, județul București, de către ADMINISTRATIA PREZIDENTIALA. Bugetul estimat este Max: RON 269,120.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 14 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Se solicită achiziționarea de Servicii de recondiționare a obiectelor de mobilier, în conformitate cu cerințele și specificațiile tehnice din Caietul de sarcini. Serviciile de recondiționare a obiectelor de mobilier vor fi prestate până la data de 15.11.2026. Termenul limită până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire este de maxim 6 de zile înainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 4 -a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă menționează că va răspunde la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul limită stabilit in Anunțul de participare. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub).
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Ofertanții, asociații, terții susținători si subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.167 din Legea nr.98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare. Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: Se va completa DUAE - "Motive de excludere" - Secțiunea C "Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale", în conformitate cu prevederile art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, de către toți operatorii economici participanți la procedura de atribuire (ofertant/ofertant asociat/subcontractant/terț susținător), cu informațiile aferente situației lor. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează să fie prezentate, în condițiile art. 196 din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Ofertanții, asociații, terții susținători si subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.167 din Legea nr.98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare. Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: Se va completa DUAE - "Motive de excludere" - Secțiunea C "Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale", în conformitate cu prevederile art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, de către toți operatorii economici participanți la procedura de atribuire (ofertant/ofertant asociat/subcontractant/terț susținător), cu informațiile aferente situației lor. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează să fie prezentate, în condițiile art. 196 din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Ofertanții, asociații, terții susținători si subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.167 din Legea nr.98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare. Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: Se va completa DUAE - "Motive de excludere" - Secțiunea C "Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale", în conformitate cu prevederile art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, de către toți operatorii economici participanți la procedura de atribuire (ofertant/ofertant asociat/subcontractant/terț susținător), cu informațiile aferente situației lor. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează să fie prezentate, în condițiile art. 196 din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Ofertanții, asociații, terții susținători si subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.167 din Legea nr.98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare. Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: Se va completa DUAE - "Motive de excludere" - Secțiunea C "Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale", în conformitate cu prevederile art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, de către toți operatorii economici participanți la procedura de atribuire (ofertant/ofertant asociat/subcontractant/terț susținător), cu informațiile aferente situației lor. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează să fie prezentate, în condițiile art. 196 din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire.
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Orice operator economic care a depus oferta în mod individual sau în asociere, subcontractant sau terț, nu trebuie să se afle în niciuna dintre situațiile prevăzute de art. 59 si 60 din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, in acest sens se va completa DUAE "Motive de excludere" Secțiunea C "Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale". Persoanele cu funcție de decizie din cadrul autorității contractante cu privire la organizarea, derularea și finalizarea procedurii de atribuire sunt: Andreea-Mihaela MIU – Consilier Prezidențial, Robert-Valentin PETROV – Director – Direcția Economică, Oana-Raluca GEORGESCU - Director – Direcția Management Logistic, Dragoș DIMITRIU – Șef Serviciu – Serviciul Achiziții și Monitorizare Contracte, Victorița CIOBANU – Șef Serviciu – Serviciul Juridic și Contencios, Ramona-Elena ROȘCA – Șef Serviciu – Serviciul Administrativ. Documentele justificative actualizate care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE și urmează a fi prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar ofertantului clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire, sunt: 1. Cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv; 2. Certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal documente din care să reiasă neîncadrarea în prevederile art. 165 alin. (1), iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate; După caz documente prin care se demonstrează faptul că operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare. Pentru persoanele juridice străine - în cazul în care în țara de origine sau țara în care este stabilit ofertantul/terțul susținător/subcontractantul nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art.164, 165 și 167, autoritatea contractantă accepta o declarație pe proprie răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentică dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens. -alte documente edificatoare, după caz. În cazul în care oferta clasată pe primul loc este depusă de o asociere, fiecare asociat (inclusiv liderul) va prezenta documentele menționate mai sus pentru a demonstra îndeplinirea cerințelor. Orice operator economic, organizat ca societate pe acțiuni, al cărui capital social este reprezentat prin acțiuni la purtător are obligația de a face dovada identității deținătorilor/beneficiarilor reali ai acțiunilor la purtător. În acest sens, Reprezentantul legal al operatorului economic depune o declarație pe propria răspundere cu privire la deținătorii/beneficiarii reali ai acțiunilor la purtător, sub sancțiunile prevăzute de art. 326 din Legea nr. 286/2009 privind Codul penal, cu modificările şi completările ulterioare. În caz contrar, AC este obligată să excludă din procedura de atribuire orice operator economic, organizat ca societate pe acțiuni, al cărui capital social este reprezentat prin acțiuni la purtător şi care nu face dovada identității deținătorilor/beneficiarilor reali ai acțiunilor Ia purtător, în conformitate cu prevederile art. 167 alin (1^1) din Legea nr. 98/2016. În cazul unei oferte comune condiția va fi îndeplinită individual de către fiecare membru al asocierii pentru partea din contract pe care o realizează. Documentele justificative trebuie depuse și de ofertantul asociat/subcontractant/terț susținător. Informațiile cuprinse în documentele prezentate trebuie să fie reale / actuale/ valide la data prezentării acestora.
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Ofertanții, asociații, terții susținători si subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.167 din Legea nr.98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare. Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: Se va completa DUAE - "Motive de excludere" - Secțiunea C "Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale", în conformitate cu prevederile art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, de către toți operatorii economici participanți la procedura de atribuire (ofertant/ofertant asociat/subcontractant/terț susținător), cu informațiile aferente situației lor. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează să fie prezentate, în condițiile art. 196 din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire.
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Ofertanții, asociații, terții susținători si subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.167 din Legea nr.98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare. Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: Se va completa DUAE - "Motive de excludere" - Secțiunea C "Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale", în conformitate cu prevederile art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, de către toți operatorii economici participanți la procedura de atribuire (ofertant/ofertant asociat/subcontractant/terț susținător), cu informațiile aferente situației lor. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează să fie prezentate, în condițiile art. 196 din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire.
Activitățile economice sunt suspendate
Ofertanții, asociații, terții susținători si subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.167 din Legea nr.98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare. Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: Se va completa DUAE - "Motive de excludere" - Secțiunea C "Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale", în conformitate cu prevederile art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, de către toți operatorii economici participanți la procedura de atribuire (ofertant/ofertant asociat/subcontractant/terț susținător), cu informațiile aferente situației lor. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează să fie prezentate, în condițiile art. 196 din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire.
Faliment...
Informații suplimentare
1.Completarea DUAE se va face accesând “Documentația din cadrul Anunțului de Participare”.
2. Autoritatea contractanta are obligația de a stabili oferta câștigătoare pe baza criteriului de atribuire precizat in Documentația de
Atribuire. Conform art. 139, alin (3) din H.G. nr. 395/2016, pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor referitoare
la atribuirea contractului de achiziție publică/acordului-cadru din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și
completările ulterioare, În cazul în care două sau mai multe oferte se clasează pe primul loc, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, iar oferta desemnată câștigătoare va fi cea cu propunerea financiară cea mai scăzută. Noua propunere financiară nu va influența în nici un caz propunerea tehnică, această rămânând neschimbată.
3. Cerințele tehnice definite la nivelul anunțului de participare simplificat, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin
trimiterea standardelor, la un anumit producător, la mărci, brevete, tipuri, la o origine sau la o producție/metoda specifica de
fabricație/prestare / execuție, vor fi înțelese ca fiind însoțite de mențiunea ”sau echivalent”.
4. Ofertanții, asociații, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.164 si 165 din Legea nr.
98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările si completările ulterioare.
Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE - "Motive de excludere" - Secțiunea A "Motive referitoare la condamnările penale",
Secțiunea B "Motive legate de plata impozitelor sau a contribuțiilor la asigurările sociale" în conformitate cu prevederile art. 193 alin. (1)
din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările si completările ulterioare.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate la solicitarea
autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire. Documentele suport includ,
dar nu se limitează la:
- cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului
operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul
constatator emis de ONRC / actul constitutiv;certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat
etc.) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal documente din care să reiasă neîncadrarea în prevederile art. 165 alin. (1), iar
pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor,
taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate;
După caz documente prin care se demonstrează faptul că operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 166 alin.
(2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare.
Pentru persoanele juridice străine - în cazul în care în țara de origine sau țara în care este stabilit ofertantul/terțul
susținător/subcontractantul nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizează toate
situațiile prevăzute la art.164, 165 și 167, autoritatea contractantă accepta o declarație pe proprie răspundere sau, dacă în țara respectivă
nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentică dată în fața unui notar, a unei autorități
administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens.
- alte documente edificatoare, după caz.
În cazul în care oferta clasată pe primul loc este depusă de o asociere, fiecare asociat (inclusiv liderul) va prezenta documentele
menționate mai sus pentru a demonstra îndeplinirea cerințelor. Documentele justificative trebuie depuse și de ofertantul
asociat/subcontractant/terț susținător. Informațiile cuprinse în documentele prezentate trebuie să fie reale / actuale/ valide la data
prezentării acestora. Documentele emise într-o altă limbă decât limba română vor fi prezentate însoțite de traducerile autorizate în limba
română.
5. Orice operator economic, organizat ca societate pe acțiuni, al cărui capital social este reprezentat prin acțiuni la purtător are obligația
de a face dovada identității deținătorilor/beneficiarilor reali ai acțiunilor la purtător. În acest sens, Reprezentantul legal al operatorului
economic depune o declarație pe propria răspundere cu privire la deținătorii/beneficiarii reali ai acțiunilor la purtător, sub sancțiunile
prevăzute de art. 326 din Legea nr. 286/2009 privind Codul penal, cu modificările şi completările ulterioare. În caz contrar, Autoritatea
Contractantă este obligată să excludă din procedura de atribuire orice operator economic, organizat ca societate pe acțiuni, al cărui
capital social este reprezentat prin acțiuni la purtător şi care nu face dovada identității deținătorilor/beneficiarilor reali ai acțiunilor Ia
purtător, în conformitate cu prevederile art. 167 alin (1^1) din Legea nr. 98/2016. În cazul unei oferte comune condiția va fi îndeplinită
individual de către fiecare membru al asocierii pentru partea din contract pe care o realizează.
NOTA: Ofertantul unic/ Ofertantul asociat/Terțul susținător/ Subcontractantul va completa DUAE - Secțiunea "Criteriile de selecție" -
punctul A "Indicație globala pentru toate criteriile de selecție". In ceea ce privește "Criteriile de selecție" - punctul A "Indicație globala
pentru toate criteriile de selecție", autoritatea contractanta solicita Ofertantului unic/Ofertantului asociat (daca este cazul)/Terțului
susținător (daca este cazul)/ Subcontractantului (daca este cazul) sa declare daca îndeplinește sau nu toate criteriile de selecție stabilite in
documentele achiziției si menționate în anunțul de participare. ATENTIE: Nedepunerea DUAE pentru ofertantul unic/ ofertantul asociat/
terțul susținător/ subcontractant odată cu oferta atrage respingerea ofertei ca inacceptabila.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 269,120.00
- Termen limită
- 14 septembrie 2026 (13 zile rămase)
- Locație
- Sector 6, București
- CPV
- 50850000-8 - Servicii de reparare și de întreținere a mobilierului
- Categorie
- Instalații & Reparații
- Publicată pe
- 01 septembrie 2026
- Număr anunț
- SCN1179354
- Tip procedură
- Procedura simplificata
- Tip contract
- Servicii
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 01 septembrie 2026
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.