BizzLink
Se încarcă...

Servicii de verificare și curățare a coșurilor de fum, a canalelor de evacuare a fumului aferente sobelor pentru incalzit

Autoritate contractantă: INSPECTORATUL DE POLITIE AL JUDETULUI DAMBOVITA

„Servicii de verificare și curățare a coșurilor de fum, a canalelor de evacuare a fumului aferente sobelor pentru incalzit” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Curățenie, pentru județul Dâmbovița, de către INSPECTORATUL DE POLITIE AL JUDETULUI DAMBOVITA. Bugetul estimat este Max: RON 18,000.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 10 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.

Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.

Descriere

Obiectul contractului îl reprezintă prestarea de servicii de verificare și curățare a coșurilor de fum, a canalelor de evacuare a fumului aferente centralelor termice și a sobelor, care utilizează ca și combustibil lemnul de foc, de către o firmă autorizată ASFOCH (Asociația Hornarilor, Constructorilor de coș de fum și Șeminee) sau de catre o entitate similara.
Curățarea coșurilor de fum, a canalelor de evacuare a fumului aferente centralelor termice și a sobelor de teracotă pe combustibil solid reprezintă o măsură de siguranță ce trebuie luată pentru evitarea producerii de incendii, a intoxicațiilor cu monoxid de carbon cât și pentru buna funcționare a acestora.
Operațiunea este obligatorie, fiind stipulată în legislație, respectiv OMAI 163/2007 pentru aprobarea Normelor generale de apărare contra incendiilor, art. 85(3) precum și în H.G. nr. 537/2007 privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor la normele de prevenire şi stingere a incendiilor, unde se stipulează că neefectuarea verificării, reparării şi curăţării periodice, cel puţin o dată pe an, a coşurilor pentru evacuarea fumului constituie contravenție.

Condiții referitoare la contract

1. Achiziţionarea serviciilor se vor realiza prin cumpărare directă în urma analizării ofertelor depuse.
2. Plata serviciilor prestate se va efectua cu ordin de plată în contul de Trezorerie al furnizorului, după efectuarea recepţiei şi înregistratrea facturii emise de furnizor la structura financiara a achizitorului, în termen de maxim 30 zile, conform prevederilor legislatiei în vigoare.
3. Finalizarea achiziției se va realiza prin intermediul Catalogului SEAP. Ofertantul/ofertanții a cărui/căror ofertă/oferte va/vor fi declarată/declarate câștigătoare va/vor posta oferta/ofertele in catalogul electronic SEAP (https://sicap-prod.e-licitatie.ro, - sectiunea cumparari directe) cu mentionarea „Prestare servicii asociate anuntului de publicitate nr........................” (se va mentiona numarul anuntului de publicitate).
4. Pentru a se putea efectua plata către furnizor acesta va deține cont în Trezorerie.

Condiții de participare

Operatorul economic trebuie să fie înregistrat în SEAP. Odată cu depunerea ofertei (propunerea tehnica si propunerea financiara) operatorii economici ofertanţi vor depune şi următoarele documente :
►Operatorii economici vor fi autorizati ASFOCH (Asociația Hornarilor, Constructorilor de coș de fum și Șeminee) sau de catre o entitate similara.
►Utilizarea sistemului e-factura.

Criterii de atribuire

“Preţul cel mai scăzut”, incluzând toate costurile asociate. NU SE ADMIT LA PLATA ALTE SUME SUPLIMENTARE (taxa de transport, mediu, etc.) în afara celor precizate ca reprezentând contravaloarea serviciilor.
Oferta financiară va fi exprimată în lei, cu şi fără T.V.A., are caracter ferm şi obligatoriu pe toată perioada de valabilitate a ofertei – minim 60 de zile.

Informații suplimentare

Oferta financiară / centralizatorul de preturi se va transmite la adresa de e-mail achizitii@db.politiaromana.ro.
Autoritatea Contractanta poate decide in orice moment sa anuleze achiziția in cazul in care aceasta considera ca nu mai este necesară achiziția serviciilor respective. Decizia de anulare nu obliga Autoritatea Contractanta la costuri fata de operatorii economici participanți.
Prin depunerea unei oferte, ofertantul acceptă în prealabil condiţiile generale şi particulare care guvernează această achiziţie, indiferent care sunt condiţiile proprii de vânzare ale ofertantului.
Niciun cost suportat de operatorul economic pentru pregătirea şi depunerea ofertei nu va fi rambursat. Toate aceste costuri vor fi suportate de către operatorul economic ofertant, indiferent de rezultatul procedurii.

Detalii licitație

Buget estimat
Max: RON 18,000.00
Termen limită
10 septembrie 2026 (7 zile rămase)
Locație
Dâmbovița
CPV
90915000-4 - Servicii de curățare a cuptoarelor și a șemineelor
Categorie
Curățenie
Publicată pe
03 septembrie 2026
Număr anunț
ADV1546566
Tip procedură
Achizitii directe
Tip contract
Servicii
Monedă
RON

Vezi anunțul pe SEAP

Licitație publicată pe BizzLink

Publicată: 03 septembrie 2026

BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.