Subscripții aferente licențelor Tableau și Vertica, precum și a serviciilor de asistență tehnică pentru perioada 17.11.2026-16.11.2027
Autoritate contractantă: Autoritatea de Supraveghere Financiara
„Subscripții aferente licențelor Tableau și Vertica, precum și a serviciilor de asistență tehnică pentru perioada 17.11.2026-16.11.2027” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria IT & Software, pentru Sector 5, județul București, de către Autoritatea de Supraveghere Financiara. Bugetul estimat este Max: RON 227,308.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 10 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Achiziția de subscripții aferente licențelor Tableau și Vertica cu valabilitate în perioada cuprinsă între 17.11.2026 și 16.11.2027, cu servicii de asigurare software incluse și servicii de asistență tehnică la cerere, pe durata de valabilitate a subscripțiilor.
Subscripție Tableau Creator (inclusiv servicii de asigurare software) pentru perioada 17.11.2026-16.11.2027 4 buc
Subscripție Tableau Explorer (inclusiv servicii de asigurare software) pentru perioada 17.11.2026-16.11.2027 4 buc
Subscripție Tableau Viewer (inclusiv servicii de asigurare software) pentru perioada 17.11.2026-16.11.2027 38 buc
Data Management Add-On (inclusiv servicii de asigurare software) pentru perioada 17.11.2026-16.11.2027 1 buc
Subscripție Vertica Enterprise Edition 1TB (inclusiv servicii de asigurare software) pentru perioada 17.11.2026-16.11.2027 2 buc
Servicii de asistență tehnică la cerere (pentru perioada de valabilitate a licențelor)
Zile-om* 23
* O zi de asistență tehnică este echivalentă cu 8 ore efective de prestare a serviciilor.
Serviciile de asistență tehnică vor fi solicitate în funcție de necesitățile Beneficiarului, fără obligația utilizării integrale a pachetului estimat de 23 zile-om. Facturarea se va realiza exclusiv pentru serviciile efectiv prestate și recepționate.
Condiții referitoare la contract
Propunerea tehnică va include:
1. Formularul de Propunere tehnică completat (conform formularului de Propunere tehnică) incluzând toate informațiile solicitate;
2. Documentele tehnice care nu conțin informații legate de prețuri;
3. Declarația operatorului economic prin care se angajează că la elaborarea ofertei a ținut cont de obligațiile legale care sunt în vigoare la nivel național privind protecția mediului (informații disponibile la Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, cu sediul în București, Bd. Libertății nr. 12, sectorul 5)
Adresa de internet http://www.mmediu.ro/articol/legislatie/433;
4. Declarația prin care operatorul economic declară faptul că la elaborarea ofertei a ținut cont de obligațiile referitoare la condițiile de muncă și protecția muncii în conformitate cu Legea securității și sănătății în muncă nr. 319/2006, cu modificările și completările ulterioare, a Normelor de aplicare aprobate prin H.G nr. 1425/2006 și H.G. nr. 955/2010, cu modificările și completările ulterioare (informații disponibile la Ministerul Muncii și Solidarității Sociale, cu sediul în București, str. Dem. I. Dobrescu nr. 2 – 4, sectorul 1, cod poștal 010026)
Adresa de internet: http://www.mmuncii.ro/j33/index.php/ro/legislatie.
Ofertanții vor întocmi Propunerea tehnică într-o manieră organizată, astfel încât aceasta să asigure posibilitatea verificării în mod facil a corespondenței cu cerințele/specificațiile prevăzute în cadrul prezentei secțiuni, respectiv cu cele prevăzute în cadrul Cerintelor tehnice, care face parte integrantă din documentația de atribuire.
Ofertanții au obligația de a indica sau marca documentele/informațiile din Propunerea tehnică pe care le declară ca fiind confidențiale, întrucât cuprind secrete tehnice și/sau comerciale, stabilite conform legii, iar dezvăluirea acestora ar prejudicia interesele legitime ale operatorilor economici.
Condiții de participare
Furnizorul trebuie să dețină în mod obligatoriu calitatea de partener autorizat sau reseller autorizat al producătorilor Tableau și Vertica pentru comercializarea subscripțiilor ofertate și pentru furnizarea serviciilor asociate acestora. Calitatea de partener/reseller autorizat va fi demonstrată prin documente emise de producător sau de reprezentanții autorizați ai acestuia, valabile la data depunerii ofertei.
Furnizorul va asigura integral serviciile de asistență tehnică, la cerere, pe toată durata contractului, prin personal calificat și certificat conform cerințelor prevăzute în prezentul document. Echipa propusă pentru prestarea serviciilor va include specialiști care dețin, la nivelul echipei, certificări emise de producătorul Tableau, corespunzătoare următoarelor activități:
• activități de analiză și dezvoltare Tableau (cum ar fi Tableau Data Analyst, Tableau Consultant)
• activități de administrare Tableau Server (cum ar fi Tableau Server Administrator)
• activități de arhitectură Tableau (cum ar fi Tableau Architect)
Comunicarea cu Beneficiarul se va realiza în limba română.
Furnizorul va prezenta, în cadrul ofertei, documente justificative care să ateste deținerea certificărilor menționate pentru personalul propus în vederea prestării serviciilor
Oferta trebuie să fie valabilă pentru o perioadă de 90 de zile de la termenul-limită de primire a Ofertelor, după cum este specificat acest termen în Anunțul publicitar
Criterii de atribuire
Oferta cea mai avantajoasă în ceea ce privește „prețul cel mai scăzut”.
Propunerea financiară va cuprinde prețul total fără TVA, exprimat în lei, prevăzut în Formularul de ofertă.
Propunerea financiară va cuprinde prețul total ofertat fără TVA pentru toate subscripțiile de servicii suport și servicii ce urmează a fi achiziționate, care va fi înscris în SEAP, atât la rubrica denumită de sistem „Oferta de preț” care constituie componenta financiară în forma criptată, cât și în Formularul de ofertă.
Prețul este ferm și se exprimă în lei fără TVA.
Anexa la Formularul de ofertă va conține prețurile detaliate pe fiecare tip de subscripție și serviciu în parte.
Nu se acceptă ajustarea prețului contractului.
NOTE:
1. La elaborarea Propunerii financiare, ofertantul va lua în calcul eventualele deduceri dacă sunt sub efectul unei legi, toate cheltuielile pe care le implică îndeplinirea obligațiilor contractuale, precum și marja de profit.
Informații suplimentare
2. Lipsa formularului de ofertă reprezintă lipsa Propunerii financiare, respectiv lipsa actului juridic de angajare în contract, ceea ce atrage încadrarea ofertei în categoria ofertelor inacceptabile.
3. Propunerea financiară are caracter obligatoriu din punctul de vedere al conținutului pe toată perioada de valabilitate stabilită de către autoritatea contractantă și asumată de ofertant. Cu excepția erorilor aritmetice, astfel cum sunt acestea definite la art. 134 alin. (10) din Normele metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achiziție publică/ acordului-cadru din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, aprobate prin H.G. nr. 395/2016, cu modificările și completările ulterioare, nu vor fi permise alte omisiuni, necorelări sau ajustări ale propunerii financiare.
Prin erori aritmetice în sensul acestor dispoziții se înțeleg inclusiv următoarele situații: a) în cazul unei discrepanțe între prețul unitar și prețul total, va fi luat în considerare prețul unitar, iar prețul total va fi corectat în mod corespunzător; b) dacă există o discrepanță între litere și cifre, va fi luată în considerare valoarea exprimată în litere, iar valoarea exprimată în cifre va fi corectată corespunzător.
4. În vederea comparării unitare a ofertelor, se solicită ca toate prețurile să fie exprimate în cifre cu cel mult două zecimale.
Oferta va contine Propunerea tehnica, Propunerea Financiara si toate celelalte formulare incluse in cadrul Sectiunii Caiet de sarcini si se va transmite pe adresa de e-mai geta.tudor@asfromania.ro pana la data si ora limita prevazute in anuntul publicitar. Orice solicitari de clarificari se vor transmite pe adresa de e-mail mentionata mai sus
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 227,308.00
- Termen limită
- 10 septembrie 2026 (9 zile rămase)
- Locație
- Sector 5, București
- CPV
- 48991000-1 - Pachete software pentru foi de calcul
- Categorie
- IT & Software
- Publicată pe
- 02 septembrie 2026
- Număr anunț
- ADV1546345
- Tip procedură
- Achizitii directe
- Tip contract
- Furnizare
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 02 septembrie 2026
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.