BizzLink
Se încarcă...

Ulei hidraulic

Autoritate contractantă: SPEEH HIDROELECTRICA SA

„Ulei hidraulic” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Energie & Apă, pentru Sector 1, județul București, de către SPEEH HIDROELECTRICA SA. Bugetul estimat este Max: RON 303,924.23. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 30 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.

Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.

Descriere

Se dorește achiziționarea de Ulei hidraulic conform caietului de sarcini nr.65265/09.07.2026. Termenul limita pana la care operatorii economici pot transmite in SEAP solicitari de clarificari este cel tarziu in a 6-a zi inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor, conform formular “Solicitari de clarificari” regasit in Sectiunea IV Formulare. Operatorii economici vor transmite, standardizat solicitarile de clarificari atat scanat, cat si in format editabil. Entitatea pune la dispozitie operatorilor economici in sectiunea Formulare, modelul privind formatul transmiterii solicitarilor de clarificari in vederea facilitarii modalitatii de adresare si primire a raspunsului din partea entitatii contractante. Entitatea Contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari – in a 4-a zi inainte de termenul limita stabilit prin Anuntul de participare simplificat pentru depunerea ofertelor. Se va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici in termenul limita enunat anterior.Entitatea pune la dispozitie operatorilor economici in sectiunea Formulare, modelul privind formatul transmiterii solicitarilor de clarificari in vederea facilitarii modalitatii de adresare si primire a raspunsului din partea entitatii contractante.(Se solicita transmiterea atat in format pdf. cat si in format editabil.)

Condiții referitoare la contract

Cuantum: 10% din valoarea fara TVA totală a contractului pentru fiecare LOT.
Forma de constituire conf art 164 alin.(4)din Legea 99/2016 VA RUGAM SA CONSULTATI SECTIUNEA VI.3 Informatii suplimentare -
PENTRU INFORMATIILE DETALIATE

Condiții de participare

Motive excludere privind situația operatorului economic:
Pentru loturile: 1,2,3,4
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat) vor completa Documentul Unic de Achiziții European (DUAE) – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă, in masura cunostintelor sale, si-a incalcat obligatiile in domeniul legislatiei mediului astfel cum sunt mentionate in scopul acestei achizitii publice in legislatia nationala, in anuntul relevant sau in documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.

Pentru loturile: 1,2,3,4
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă, in masura cunostintelor sale, si-a incalcat obligatiile in domeniul legislatiei muncii astfel cum sunt mentionate in scopul acestei achizitii publice in legislatia nationala, in anuntul relevant sau in documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.

Pentru loturile: 1,2,3,4
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat,) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă, in masura cunostintelor sale, si-a incalcat obligatiile in domeniul legislatiei sociale astfel cum sunt mentionate in scopul acestei achizitii publice in legislatia nationala, in anuntul relevant sau in documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.

Pentru loturile: 1,2,3,4
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă nu a incheiat cu alti operatori economici acorduri care au ca obiect denaturarea concurentei.

Pentru loturile: 1,2,3,4
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă are cunostinta de vreun conflict de interese, astfel cum se precizeaza in legislatia nationala, anuntul relevant sau documentele achizitiei, care decurge din participarea sa la procedura de achizitii publice.
Notă: - Ofertantul, ofertantul asociat, nu trebuie să se încadreze în situaţiile prevăzute la art. 72 şi 73 din Legea nr. 99/2016. - Persoanele cu funcţii de decizie în cadrul entităţii contractante cu privire la organizarea, derularea şi finalizarea procedurii de atribuire, sunt cele menționate la cap. VI.3 pct. 1) din prezenta Fişă de date
Modalitatea de indeplinire:
Se va completa direct în SEAP, Documentul Unic de Achiziții European (DUAE) DUAE se completeaza/depune, obligatoriu, si de
fiecare ofertant asociat - daca este cazul.
Încadrarea în situatia prevăzută la art. 73 din Legea nr. 99/2016 atrage excluderea Ofertantului/ Ofertantului asociat din procedura aplicată pentru atribuîrea contractului de achizitie sectoriala.
Persoanele cu functie de decizie din cadrul entitatii contractante sunt:
1. Iulius-Dan PLAVETI Presedinte Directorat
2. Bogdan-Nicolae Badea Membru Directorat
3. Radu-Ioan Constantin Membru Directorat
4. Ianas Radoi Membru Directorat
5. Marian FETITA Manager Departament Contabilitate
6. Silvia SOLOGIUC Manager Departament Achizitii
7. Ion MONCEA Manager Departamentul Juridic
8. Ionelia Suteu Manager DEPARTAMENT TEHNIC SI SUPORT PRODUCTIE
9. Cristel GHEORGHIU Sef serviciu TEHNIC SI SUPORT PRODUCTIE
10. Maria MARINESCU Sef Serviciu TEHNIC SI SUPORT PRODUCTIE SH RAMNICU VALCEA
11. Camelia AURARIU Inginer DEPARTAMENTUL TEHNIC SI SUPORT PRODUCTIE UH CARANSEBES
12. Iuliana ȘERBĂNESCU Inginer DEPARTAMENTUL TEHNIC SI SUPORT PRODUCTIE SH BISTRITA
13. Marian DINCA Sef Serviciu Contracte Departament Achizitii
14. Sorin BOGATONIU Sef Serviciu Achizitii Departament Achizitii
14. Sabin- Bobi PĂSCONI Sef serviciu TEHNIC SI SUPORT PRODUCTIE SH HATEG
16. Sofia PRUNESCU Sef serviciu TEHNIC SI SUPORT PRODUCTIE SH PORTILE DE FIER
17. Ana NECHITA Sef serviciu TEHNIC SI SUPORT PRODUCTIE SH BISTRITA
18. Adrian MELCESCU Inginer DEPARTAMENTUL TEHNIC SI SUPORT PRODUCTIE SH RAMNICU VALCEA
19. Paul DRAGAN Inginer DEPARTAMENTUL TEHNIC SI SUPORT PRODUCTIE SH RAMNICU VALCEA
21. Ana-Maria ICHIM- Economist, Serviciul Contracte Departament Achizitii
23. Alexandru ZAHARIA, Expert, Serviciul Contracte Departament Achizitii

Pentru loturile: 1,2,3,4
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă acesta sau o intreprindere care are legaturi cu acesta a oferit consultanta entitatii contractante sau a participat in orice alt mod la pregatirea procedurii de achizitii.

Pentru loturile: 1,2,3,4
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă s-a aflat intr-o situatie in care un contract de achizitii publice anterior, un contract anterior incheiat cu o entitate contractanta sau un contract de concesiune anterior a fost reziliat anticipat sau au fost impuse daune-interese sau alte sanctiuni comparabile in legatura cu respectivul contract anterior.

Pentru loturile: 1,2,3,4
Activitățile economice sunt suspendate
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă activitatile economice ale acestuia sunt suspendate.

Pentru loturile: 1,2,3,4
Faliment
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă este in stare de faliment.

Pentru loturile: 1,2,3,4
Insolvență
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă este in situatie de insolventa sau de lichidare.

Pentru loturile: 1,2,3,4
Active administrate de lichidator
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă activele acestuia sunt administrate de un lichidator sau de o instanta.

Pentru loturile: 1,2,3,4
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă se afla intr-o situatie similara, cum ar fi falimentul, care rezulta dintr-o procedura similara din legislatiile sau reglementarile nationale.

Pentru loturile: 1,2,3,4
Concordat
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă este in concordat preventiv.

Pentru loturile: 1,2,3,4
Abaterea profesională gravă
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă se face vinovat de o abatere profesionala grava; daca este cazul, a se vedea definitiile din legislatia nationala, din anuntul relevant sau din documentele achizitiei.

Pentru loturile: 1,2,3,4
Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă s-a aflat într-una dintre situațiile următoare:
a) Nu s-a făcut grav vinovat de declarații false la furnizarea informațiilor necesare pentru verificarea absenței motivelor de excludere sau a îndeplinirii criteriilor de selecție,
b) A ascuns astfel de informații,
c) Nu a fost în măsură să furnizeze, fără întârziere, documentele justificative solicitate de autoritatea contractantă sau de entitatea contractantă, și
d) A încercat să influențeze în mod nepermis procesul decizional al entității contractante, să obțină informații confidențiale care i-ar putea conferi avantaje necuvenite în cadrul procedurii de achiziții publice sau că a furnizat din neglijență informații false care pot avea o influență semnificativă asupra deciziilor privind excluderea, selecția și atribuirea.


Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor:
Pentru loturile: 1,2,3,4
Înregistrare într-un registru comercial
Operatorul economic participant la procedură, trebuie sa dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență,
respectiv ca este legal constituit, ca nu se află în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii și că are capacitatea profesională de
a realiza activitățile care fac obiectul contractului și care cad în sarcina sa conform Ofertei depuse. Conform art. 202 din Legea nr.
99/2016, cu modificările și completările ulterioare, se va prezenta DUAE completat la secțiunea A "Indicatie globala pentru toate
criteriile de selectie".
Înainte de atribuirea contractului, entitatea contractantă va solicita ofertantului clasat pe primul loc, după aplicarea criteriului de
atribuire, să prezinte documente justificative actualizate prin care să demonstreze îndeplinirea criteriului.
1. Pentru persoane juridice române: se va solicita certificatul constatator emis de Ministerul Justiției - Oficiul Registrului Comerțului
din care să rezulte denumirea completă, sediul social și punctul/punctele de lucru, persoanele autorizate (administratori/persoane
împuternicite), domeniul de activitate principal/domeniile de activitate secundare și codurile CAEN aferente acestora.
2. Pentru persoane juridice străine: se vor solicita documente edificatoare care să dovedească o formă de înregistrare/atestare ori
apartenență din punct de vedere profesional, în conformitate cu legislația din țara de rezidență a operatorului economic. Pentru
persoane fizice române/străine: se vor solicita documente edificatoare care să dovedească o formă de înregistrare ca persoană fizică
autorizată, în conformitate cu legislația din țara de rezidență a operatorului economic. În cazul unei oferte depuse în asociere,
documentele se prezintă de cätre fiecare ofertant asociat, pentru partea de contract pe care o realizează. Documentele prezentate
trebuie să fie valabile (actuale/reale) la data prezentării. În cazul în care, potrivit legislației în vigoare din țara de rezidență a
operatorului economic, pentru documentele prezentate nu este prevăzută o perioada de valabilitate (de exemplu, cazul
Certificatului constatator emis de Ministerul Justiției – Oficiul Registrului Comerțului), documentele prezentate vor purta mențiunea
"Confirm pe propria răspundere ca prezentul document conține informații actuale, conforme cu realitatea de la data prezent...

Informații suplimentare

INFORMATII PRIVIND MODUL DE COMPLETAREA/DEPUNEREA FORMULARULUI DUAE. DUAE este configurat direct în SEAP la
documentația de atribuire, fiind generat automat de SEAP fișierul în format .xml.DUAE se va completa si depune obligatoriu de fiecare
ofertant, in parte - daca este cazul. Operatorii economici participanți la procedurile de atribuire, vor
completa direct în SEAP, în secțiunea dedicată a procedurii de interes, DUAE-ul deja configurat de entitatea contractantă. DUAE, astfel
completat, va putea fi vizualizat și analizat în secțiunea dedicată acestuia. De asemenea, răspunsurile la DUAE ale operatorilor economici
care participă la procedură vor fi completate în SEAP în mod direct, după autentificare, de către fiecare participant.Documente justificative
de ofertantul clasat pe locul intai dupa aplicarea criteriului de atribuire. Este necesar ca toți cei care trebuie să răspundă la DUAE să fie înregistrați
ca utilizatori ai sistemului. La procedura de atribuire se înscrie și depune ofertă unul dintre membrii asocierii sau operatorul economic care
participă cu ofertă individuală iar ceilalți participanți completează direct în sistem doar DUAE și nu pot modifica oferta. Modul de
acces/completare/utilizare si prezentare a documentului DUAE, se regaseste detaliat in Notificarea ANAP (www.anap.gov.ro)2. Ofertantul
nu are dreptul, in cadrul aceleiasi proceduri, conform art.53, HG 394/2016 sa depuna doua sau mai multe oferte, sub sanctiunea excluderii
ofertei individuale sau,dupa caz,a celei in care este ofertant asociat. 3. Operatorul economic va preciza si dovedii lista
documentelor/informatiilor din oferta care sunt confidentiale, clasificate sau protejate de un drept de proprietate intelectuala. Dezvaluirea
acestor informatii ar prejudicia interesele legitime ale operatorului economic, in special in cea ce priveste secretul comerciala si
proprietatea intelectuala. Lipsa acestei precizari/dovezii presupune ca documentele devin publice, dupa incheierea procedurii de achizitie.
4. Orice indicatie sau specificatie din prezenta documentatie de atribuire, inclusiv din specificatiile tehnice, care poate indica o anumita
origine, sursa, productie, procedeu special, marca, brevet sau licenta de fabricatie se va considera ca fiind insotita de mentiunea “ SAU
ECHIVALENT “5. În cazul în care doua
/mai multe oferte admisibile sunt clasate pe primul loc cu preturi egale, EC va solicita reofertarea in SEAP, în vederea departajarii ofertelor
in cauza, iar departajarea se va face avand la baza doar “pretul cel mai mic” al ofertei financiare finale. Dupa expirarea termenului de
asteptare pentru incheierea contractului (potrivit art.59 alin (1) din legea nr.101/2016, entitatea contractanta transmite spre semnare
ofertantului declarat castigator, contractul. Contractantul avand obligatia remiterii contractului semnat reprezentantul/reprezentatii legali
in termen de 5 zile lucratoare de la data primirii acestuia. In caz de retransmitere contract semnat, in termen, devin incidente prevederile
art. 43 alin (1) lit c) din HG 394/2016.
III.1.6.b) Garantie de buna executie:Garantia trebuie sa fie neconditionata si irevocabila.Cuantum: 10% din valoarea fara TVA totală a
contractului.Forma de constituire conf art 164 alin.(4)din Legea 99/2016 : virament bancar in contul RO15 RNCB 0072 0183 3187 0001
deschis la BCR sau printrun instrument de garantare instrumente de garantare emise în condiţiile legii astfel:(i) scrisori de garanţie emise
de instituţii de credit
bancare din România sau din alt stat;(ii) scrisori de garanţie emise de instituţii financiare nebancare din România sau din alt stat pentru
achiziţiile de lucrări a căror valoare estimată este mai mică sau egală cu 40.000.000 lei fără TVA şi respectiv pentru achiziţiile de produse
sau servicii a căror valoare estimată este mai mică sau egală cu 7.000.000 lei fără TVA;(iii) asigurări de garanţii emise:– fie de societăţi de
asigurare care deţin autorizaţii de funcţionare emise în România sau într-un alt stat membru al Uniunii Europene şi/sau care sunt înscrise
în registrele publicate pe site-ul Autorităţii de Supraveghere Financiară, după caz;– fie de societăţi de asigurare din state terţe prin
sucursale autorizate în România de către ASF; Valabilitatea instrumentului de garantare va fi conf art 164 alin.(5) din Legea 99/2016,
reţineri succesive din sumele datorate pentru facturi parţiale, în cazul garanţiei de bună execuţie;
In cazul prelungirii duratei contractului, valabilitatea garantiei de buna executie urmând a se
prelungi in mod corespunzator cu durata aferenta. NOTA: Ofertantul declarat câştigător are obligaţia de a constitui garanţia de bună
execuţie a contractului în condiţiile de mai sus cel mai târziu în termen de 5 zile lucratoare de la data semnării contractului, sub sancţiunea
rezilierii acestuia. Acest termen poate fi prelungit la solicitarea justificată a contractantului, fără a depăşi 15 zile de la data semnării
contractului sectorial.Entitatea contractantă va elibera/restitui garanţia de bună execuţie conform prevederilor legale.Dupa expirarea
termenului de aspteptare pentru incheierea contractului (potrivit art.59 alin (1) din legea nr.101/2016, ec transmite spre semnare
ofertantului declarat castigator,contractul. Contractantul avand obligatia remiterii contractului semnat reprezentantul/reprezentatii legali
in termen de 5 zile lucratoare de la data primirii acestuia. In cazul in care nu se retransmite contractul semnat, in termen, devin incidente
prevederile art. 43 alin (1) lit c) din HG 394/2016.
Conform OUG nr. 25/2021, pot participa la proceduri de atribuire operatorii economici stabiliți în:
• State membre ale Uniunii Europene
• State membre ale Spațiului Economic European (SEE)
• Țări terțe care au ratificat Acordul privind Achizițiile Publice al OMC (AAP)
• Țări terțe în proces de aderare la UE
• Alte țări terțe semnatare ale unor acorduri internaționale prin care UE acordă acces liber la piața achizițiilor publice
Lista țărilor eligibile, aprobată prin Ordinul ANAP nr. 549/2021, este disponibilă la adresa: http://anap.gov.ro. Entitatea contractantă
exclude din procedură orice operator economic stabilit într-o țară care nu se regăsește în lista respectivă.
Ofertantul trebuie să demonstreze ca nu se încadrează în prevederile art.177- 180 din Legea nr.99/2016, cu modificarile si completarile
ulterioare.
La solicitarea entitatii contractante, ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire, va depune documente
justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, astfel:
- Certificate constatatoare privind lipsa datoriilor restante cu privire la plata impozitelor taxelor sau a contributiilor la bugetul general
consolidat (buget local, buget de stat etc) valabile la momentul prezentarii; persoanele juridice/fizice straine care participa la procedura,
vor prezenta orice documente edificatoare, eliberate de autoritati competente din tara in care acestia sunt rezidenti, prin care sa
dovedeasca indeplinirea obligatiilor restante cu privire la plata impozitelor si a asigurarilor sociale, la momentul prezentarii acestora, iar
pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declaratie pe propria raspundere privind îndeplinirea obligatiilor de plata a impozitelor,
taxelor sau contribuțiilor la bugetul general.
- Cazier judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului
operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul
constatator emis de ONRC/actul constitutiv;
- Dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 179 alin.
(2), art. 180 alin (2), art. 184 din Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale;
- Alte documente edificatoare, dupa caz.
Încadrarea în oricare din situatiile prevăzute la art. 177, 178 si 180 din Legea Nr.99/2016 atrage excluderea Ofertantului din procedura
aplicată pentru atribuirea contractului de achizitie sectoriala.
Justificare:
Entitatea contractanta are obligatia, conform Legii nr.99/2016 de a exclude din procedura de atribuire orice operator economic care se
afla in una din situatiile prevazute la art. 177, 178 si 180.

Detalii licitație

Buget estimat
Max: RON 303,924.23
Termen limită
30 septembrie 2026 (31 zile rămase)
Locație
Sector 1, București
CPV
09211600-7 - Uleiuri pentru sisteme hidraulice și pentru alte utilizări
Categorie
Energie & Apă
Publicată pe
31 august 2026
Număr anunț
SCN1179279
Tip procedură
Procedura simplificata
Tip contract
Furnizare
Monedă
RON

Vezi anunțul pe SEAP

Licitație publicată pe BizzLink

Publicată: 31 august 2026

BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.